Evropska prestolnica kulture GO! 2025 je v okviru svojega programa EKOLOGIJA sklenila partnerstvo z Alpacemom, ex Salonitom Anhovo, umestila nosilni plesni spektakel v Alpacemov kamnolom in brezplačno oglašuje Alpacemove kulturne ter športne dogodke na svojih platformah.

Sodelovanje EPK GO! 2025 z enim največjih onesnaževalcev v Evropi je sporno iz več razlogov.

Salonit Anhovo, preimenovan v Alpacem, že vse od leta 1921 trajno obremenjuje Slovenijo z azbestnimi izdelki. Azbest je zelo nevarna rakotvorna snov kategorije 1A, tveganju za bolezen in smrt so izpostavljeni celotni gospodarski sektorji v prenovi stavb, rudarstvu, kamnolomih, železnicah, avtomehaniki, ravnanju z odpadki, gasilstvu. Azbest je največji povzročitelj poklicnega raka v EU in to kar v 78% primerih rakavih obolenj, povezanih z delom. Pri ženskah je tveganje za nekatere vrste izpostavljenosti bistveno večje, vključno s sekundarno izpostavljenostjo. Prebivalci, ki pridejo v kontakt z azbestom, so trajno zdravstveno ogroženi, saj je za razvoj bolezni dovolj že eno samo azbestno vlakno, prvi znaki bolezni pa se v povprečju pojavijo 30 let od trenutka izpostavljenosti. Leta 2024 je bilo tri četrtine na novo odkritih azbestnih bolnikov iz goriške regije, ljudje zbolevajo za mezoteliomom, pljučnim rakom, azbestozo. V 30 letih je zbolelo ali umrlo najmanj 3000 prebivalcev.

Ex Salonit Anhovo, zdaj Alpacem, avstrijsko-italijanska cementarna in sosežigalnica nevarnih odpadkov, nadaljuje z onesnaževanjem v Soški dolini. Raziskava kakovosti zraka 2020/21 Univerze v Novi Gorici v partnerstvu z raziskovalnimi inštituti iz Francije, Švice in Grčije je pokazala, da Alpacem izpušča delce, ki povzročajo oksidativni stres, ki negativno vpliva na zdravje, izmerjene vrednosti pa so ene najvišjih v Evropi. Meritve so pokazale na bistven vpliv onesnaževanja sosežigalnice ALPACEM, čeprav je bila raziskava osredotočena le na delce PM10 in ni zajela nevarnih plinov, kancerogenih in drugih nevarnih snovi.

Alpacem na račun zdravja prebivalcev Soške doline iz tega okolja leto za letom počrpa izjemne dobičke, v letu 2023 za več kot 30 milijonov čistega dobička. Korporacija s takimi dobički bi lahko poskrbela za varnost prebivalstva in okolja z namestitvijo tehnologije, ki bi onesnaževanje zamejila. Namesto tega ves čas deluje za znatno povečanje sosežiga odpadkov. V 15 letih so se izpusti CO2 praktično podvojili, v 10 letih pa se je povečala količina sosežiga odpadkov za več kot 100%.

Alpacem ob promoviranju sodelovanja z EPK GO! 2025 na svojih platformah zatrjuje, da »podpira številne kulturne projekte vseh vrst v dobrobit širšega družbenega okolja«.
Iz preteklosti pa vemo, da je sodelovanje umetnikov in kulturnikov s Salonitom Anhovo vključevalo pogodbeno klavzulo, »da se nikakor ne omenja preteklosti podjetja Salonit Anhovo, v nasprotnem primeru zaračunamo odškodnino v višini 10.000 evrov«. Na te neetične prakse je že pred 15 leti opozorila skupina NIET, katere član je azbestni bolnik.

Vodstvo EPK GO! 2025 je s sodelovanjem in promocijo Alpacema ogrozilo ugled slovenske kulture ter umetnosti, sodelujoče ustvarjalce pa obremenilo s težo kolaboracije s korporacijo, ki uničuje družbeno tkivo, v katerem ustvarjajo. Okoljske organizacije in sindikati so ekipo EPK v tednu pred uradno otvoritvijo pozvali, da odstopi od problematičnega partnerstva, vendar vodstvo sodelovanje z onasneževalcem še vedno zanika, čeprav ga med drugim kot partnerja navajajo tudi v letos posodobljeni programski knjigi.

Kolaboracija ni kultura. Kultura brez družbene odgovornosti je kič.